середа, 6 червня 2018 р.

Червень 1917 року: Кам’янське стає містом

16 червня (за старим стилем – 3 червня) 1917 року відповідно до постанови Тимчасового уряду село Кам’янське набуло статусу міста.


Своїм народженням та розвитком місто завдячило Дніпровському заводу, а він, у свою чергу, – Катерининській (Криворізькій) залізниці, яка у 1884 році поєднала вугільний Донбас із рудним Кривбасом та спричинила стрімкий розвиток металургійної промисловості у Придніпров’ї. У складі залізниці було побудовано й Кам’янську вітку від станції Запоріжжя (за радянських часів – Баглій) до шпалопросочувального заводу на березі Дніпра, при станції Тритузній. Саме ці місця в 1887 році обрало для будівництва свого заводу новостворене завдяки іноземному капіталу Південно-Російське Дніпровське металургійне товариство. Ще через два роки, у 1889-му, завод розпочав роботу, а напередодні Першої світової війни він вже став найпотужнішим металургійним підприємством Російської імперії. Сусіднє Кам’янське – давнє козацьке село, перша згадка про яке належить до 1750 року – в 1913 році мало вже 40 тисяч населення, а в 1917 – 60 тисяч. У цьому ж році воно нарешті отримало статус міста.

Відповідно до постанови Тимчасового уряду «О преобразовании 41 сельского поселения в города, с введением в них Городового Положения», землі в межах утворюваних міст повинні були залишатися повною власністю осіб і установ, які раніше набули такі права на законній підставі; особи сільського стану, які проживають у цих містах та не побажали зарахуватися до міських станів, мали зберегти всі права, якими вони користувалися до перетворень селищ у міста.

Кількість гласних, які підлягали обранню до Міської Думи Кам’янського, було визначено у 55 осіб. Також постановою передбачалося скласти проекти окружних меж засновуваних міст і затвердити їх у порядку, встановленому межовими законами; піддати всебічному обговоренню питання про земельний устрій міст і т. ін.

Громаддя планів розвіялось у вихорі революції та громадянської війни. За радянських часів міський ранг Кам’янського було підтверджено лише в 1923 році зі створенням міськради.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.